TEAM SUM
1 POL-I 971.05
2 SLK 966.365
3 Ger-2 900.26
4 POL-II 891.285
5 EST-I 874.405
6 POL-III 811.465
7 SWE-II 771.215
8 Ger-3 743.22
9 Ger-1 664.635
10 SWE-I 625.525
11 EST-II 618.18


Pentathon - all
#Name GClTeam#1Time#2-1#2-2#3Time#4Time#5Sum
1Wlodzimierz TargoszPLMVPOL-I1002:1055.0253.79982:20903:2870.3502.26
2Pavol KonkoľSKMASLK954:2451.2249.6963:38905:2367.61483.235
3Jan MészárosSKMASLK903:1249.9448.96962:12954:0068.82483.13
4Gustav KransbergSEMASWE-II1001:1542.8442.74962:191003:4063.92477.46
5Eugen DeminDEMAGer-2951:5147.9547.83941:45952:3764.8476.98
6Karol SapigorskiPLMAPOL-I1002:4048.1647.5941:46753:0769.42468.79
7Ranel KõmmitsEEMAEST-I902:1550.4349.04862:02903:1463.38460.54
8Tomasz KošcielniakPLMAPOL-II902:4445.8445.63962:00753:1966.68452.49
9Gerhard LayATMV 852:5741.538.26861:57953:1663.63441.205
10Piotr SapigorskiPLMAPOL-II803:3446.7646.56862:23903:3959.65438.795
11Heinz OelkeDEMVGer-21002:0645.9142.8802:20703:4556.38423.28
12Dmitri BorovkovEEMAEST-I502:3950.5549.2822:05903:4961.41413.865
13Bartosz StawinskiPLMJPOL-III702:4737.1135.83921:33852:4561411.44
14Torsten HüterDEMAGer-3753:0144.3943.95762:15853:4051.35401.365
15Maciej WitczakPLMJPOL-III452:5939.6839.59981:31802:3565.17400.025
16Thorgeir GustavsenNOMV 902:374442.13782:43303:4459.96374.07
17Harald Økern Jensen NOMA 603:2654.9853.58762:31254:5760.86360.85
18Daria WalendowskaPLFJ 703:1526.0624.21862:05803:1447.37357.325
19Oliver PaegeDEMAGer-1503:0243.943.37782:10503:4554.2346.57
20Bror-Eric GranfeltFIMV 353:0243.343.25822:33705:0147.62344.98
21Ahto MoosesEEMVEST-II403:1941.6939.8763:08706:0950.78343.66
22Jürgen GeislerDEMVGer-3653:2933.9232.91822:52604:5145.35341.855
23Anna-Karin SöderquistSEFASWE-I603:3932.5731.21783:43653:5842.1329.93
24Kristin ZimmermannDEFJGer-1554:0429.9929.88782:52503:3950.13318.065
25Trond Haraldsen NOMV 602:4636.2634.52763:30405:1147.06317.37
26Sara TjälldenSEFASWE-I304:0533.132.62824:02505:1045.25295.595
27Toste FrösellSEMASWE-II157:3036.7434.62784:57506:0552.93293.755
28Allan LahiEE MVEST-II703:5335.2735.25842:03503:260274.52
29Mona WamtopSEFA 804:19  883:40755:10 243
30Gerrad SperlingDEMJ 154:3023.1822.74422:27305:3743.75198.545
Pentathon - men
NoName GClTeam#1Time#2-1#2-2#3Time#4Time#5Sum
1Wlodzimierz TargoszPLMVPOL-I1002:1055.0253.79982:20903:2870.3502.26
2Pavol KonkoľSKMASLK954:2451.2249.6963:38905:2367.61483.235
3Jan MészárosSKMASLK903:1249.9448.96962:12954:0068.82483.13
4Gustav KransbergSEMASWE-II1001:1542.8442.74962:191003:4063.92477.46
5Eugen DeminDEMAGer-2951:5147.9547.83941:45952:3764.8476.98
6Karol SapigorskiPLMAPOL-I1002:4048.1647.5941:46753:0769.42468.79
7Ranel KõmmitsEEMAEST-I902:1550.4349.04862:02903:1463.38460.54
8Tomasz KošcielniakPLMAPOL-II902:4445.8445.63962:00753:1966.68452.49
9Gerhard LayATMV 852:5741.538.26861:57953:1663.63441.205
10Piotr SapigorskiPLMAPOL-II803:3446.7646.56862:23903:3959.65438.795
11Heinz OelkeDEMVGer-21002:0645.9142.8802:20703:4556.38423.28
12Dmitri BorovkovEEMAEST-I502:3950.5549.2822:05903:4961.41413.865
13Bartosz StawinskiPLMJPOL-III702:4737.1135.83921:33852:4561411.44
14Torsten HüterDEMAGer-3753:0144.3943.95762:15853:4051.35401.365
15Maciej WitczakPLMJPOL-III452:5939.6839.59981:31802:3565.17400.025
16Thorgeir GustavsenNOMV 902:374442.13782:43303:4459.96374.07
17Harald Økern Jensen NOMA 603:2654.9853.58762:31254:5760.86360.85
18Oliver PaegeDEMAGer-1503:0243.943.37782:10503:4554.2346.57
19Bror-Eric GranfeltFIMV 353:0243.343.25822:33705:0147.62344.98
20Ahto MoosesEEMVEST-II403:1941.6939.8763:08706:0950.78343.66
21Jürgen GeislerDEMVGer-3653:2933.9232.91822:52604:5145.35341.855
22Trond Haraldsen NOMV 602:4636.2634.52763:30405:1147.06317.37
23Toste FrösellSEMASWE-II157:3036.7434.62784:57506:0552.93293.755
24Allan LahiEE MVEST-II703:5335.2735.25842:03503:260274.52
25Gerrad SperlingDEMJ 154:3023.1822.74422:27305:3743.75198.545
Pentathon - veterans
NoName GClTeam#1Time#2-1#2-2#3Time#4Time#5Sum
1Wlodzimierz TargoszPLMVPOL-I1002:1055.0253.79982:20903:2870.3502.26
2Gerhard LayATMV 852:5741.538.26861:57953:1663.63441.205
3Heinz OelkeDEMVGer-21002:0645.9142.8802:20703:4556.38423.28
4Thorgeir GustavsenNOMV 902:374442.13782:43303:4459.96374.07
5Bror-Eric GranfeltFIMV 353:0243.343.25822:33705:0147.62344.98
6Ahto MoosesEEMVEST-II403:1941.6939.8763:08706:0950.78343.66
7Jürgen GeislerDEMVGer-3653:2933.9232.91822:52604:5145.35341.855
8Trond Haraldsen NOMV 602:4636.2634.52763:30405:1147.06317.37
9Allan LahiEE MVEST-II703:5335.2735.25842:03503:260274.52
Pentathon - ladies
NoName GClTeam#1Time#2-1#2-2#3Time#4Time#5Sum
1Daria WalendowskaPLFJ 703:1526.0624.21862:05803:1447.37357.325
2Anna-Karin SöderquistSEFASWE-I603:3932.5731.21783:43653:5842.1329.93
3Kristin ZimmermannDEFJGer-1554:0429.9929.88782:52503:3950.13318.065
4Sara TjälldenSEFASWE-I304:0533.132.62824:02505:1045.25295.595
5Mona WamtopSEFA 804:19  883:40755:10 243
Pentathon - juniors
NoName GClTeam#1Time#2-1#2-2#3Time#4Time#5Sum
1Bartosz StawinskiPLMJPOL-III702:4737.1135.83921:33852:4561411.44
2Maciej WitczakPLMJPOL-III452:5939.6839.59981:31802:3565.17400.025
3Daria WalendowskaPLFJ 703:1526.0624.21862:05803:1447.37357.325
4Kristin ZimmermannDEFJGer-1554:0429.9929.88782:52503:3950.13318.065
5Gerrad SperlingDEMJ 154:3023.1822.74422:27305:3743.75198.545



SALMON DISTANCE
MEN / WOMAN ADULT
No Name Country M/F J/A/V SD
1 Mikael Blomberg Norway M A 50.26
2 Dmitri Borovkov Estonia M A 48.50
3 Harald Økern Jensen Norway M A 46.37
4 Sakari Siipilehto Finland M A 45.39
5 Kevin Rowland Finland M A 44.65
6 Tapani Mikkola Finland M A 41.17
7 Torsten Hüter Germany M A 40.06
8 Oliver Paege Germany M A 35.77
9 Leea Ylitalo Finland F A 30.81
SALMON DISTANCE
VETERANS
No Name Country M/F J/A/V SD
1 Wlodzimierz Targosz Poland M V 47.28
2 Bror-Eric Granfelt Finland M V 43.83
3 Heinz Oelke Germany M V 38.85
4 Ants Mardiste Estonia M V 38.81
5 Thorgeir Gustavsen Norway M V 38.12
6 Jürgen Geisler Germany M V 35.03


SEATROUT DISTANCE
MEN / WOMAN / ADULT
No Name Country M/F J/A/V Team STD
1 Mikael Blomberg Norway M A   40.99
2 Dmitri Borovkov Estonia M A EST-I 40.50
3 Harald Økern Jensen Norway M A   40.02
4 Sakari Siipilehto Finland M A   36.47
5 Kevin Rowland Finland M A   36.39
6 Ranel Kõmmits Estonia M A EST-I 36.05
7 Torsten Hüter Germany M A Ger-3 35.90
8 Tapani Mikkola Finland M A   33.42
9 Oliver Paege Germany M A Ger-1 31.51
10 Iiro Ahonen Finland M A   30.14
11 Leea Ylitalo Finland F A   21.36
SEATROUT DISTANCE
VETERANS
No Name Country M/F J/A/V Team STD
1 Wlodzimierz Targosz Poland M V POL-I 39.48
2 Ants Mardiste Estonia M V   36.52
3 Esa Martikainen Finland M V   35.53
4 Thorgeir Gustavsen Norway M V   34.87
5 Bror-Eric Granfelt Finland M V   34.01
6 Tapani Leppänen Finland M V   34.00
7 Mika Taivainen Finland M V   32.07
8 Heinz Oelke Germany M V Ger-2 30.92
9 Jari Leppä Finland M V   29.53
10 Pekka Rantakari Finland M V   29.39
11 Jürgen Geisler Germany M V Ger-3 24.42


SKISH 18g
No Name Country M/F J/A/V Team #8 Time
1 Eugen Demin Germany M A Ger-2 80 2:18
2 Heinz Oelke Germany M V Ger-2 80 2:35
3 Ranel Kõmmits Estonia M A EST-I 80 3:45
4 Wlodzimierz Targosz Poland M V POL-I 75 3:29
5 Gustav Kransberg Sweden M A SWE-II 70 4:04
6 Piotr Sapigorski Poland M A POL-II 60 4:05
7 Mona Wamtop Sweden F A   60 7:57
8 Aivar Kõmmits Estonia M V   45 3:39
9 Sara Tjällden Sweden F A SWE-I 45 4:32
10 Dmitri Borovkov Estonia M A EST-I 40 3:29
11 Allan Lahi Estonia M V EST-II 30 4:19
12 Jürgen Geisler Germany M V Ger-3 30 6:36
13 Bror-Eric Granfelt Finland M V   30 7:02
14 Trond Haraldsen Norway M V   20 6:32
15 Ahto Mooses Estonia M V EST-II 10 8:00

#5 PLUG DISTANCE
#5 PLUG DISTANCE
MEN / ADULT
# Name Country M/F J/A/V Team #5
1 Karol Sapigorski Poland M A POL-I 69.42
2 Jan Mészáros Slovakia M A SLK 68.82
3 Pavol Konkoľ Slovakia M A SLK 67.61
4 Tomasz Košcielniak Poland M A POL-II 66.68
5 Eugen Demin Germany M A Ger-2 64.80
6 Gustav Kransberg Sweden M A SWE-II 63.92
7 Ranel Kõmmits Estonia M A EST-I 63.38
8 Dmitri Borovkov Estonia M A EST-I 61.41
9 Harald Økern Jensen Norway M A   60.86
10 Piotr Sapigorski Poland M A POL-II 59.65
11 Oliver Paege Germany M A Ger-1 54.20
12 Toste Frösell Sweden M A SWE-II 52.93
13 Mikael Blomberg Norway M A   52.43
14 Torsten Hüter Germany M A Ger-3 51.35
#5 PLUG DISTANCE
VETERANS
# Name Country M/F J/A/V Team #5
1 Wlodzimierz Targosz Poland M V POL-I 70.30
2 Gerhard Lay Austria M V   63.63
3 Thorgeir Gustavsen Norway M V   59.96
4 Heinz Oelke Germany M V Ger-2 56.38
5 Ahto Mooses Estonia M V EST-II 50.78
6 Bror-Eric Granfelt Finland M V   47.62
7 Trond Haraldsen Norway M V   47.06
8 Jürgen Geisler Germany M V Ger-3 45.35
9 Allan Lahi Estonia M V EST-II 0.00
#5 PLUG DISTANCE
LADIES / ADULT
# Name Country M/F J/A/V Team #5
1 Sara Tjällden Sweden F A SWE-I 45.25
2 Anna-Karin Söderquist Sweden F A SWE-I 42.10
#5 PLUG DISTANCE
JUNIORS
# Name Country M/F J/A/V Team #5
1 Maciej Witczak Poland M J POL-III 65.17
2 Bartosz Stawinski Poland M J POL-III 61.00
3 Kristin Zimmermann Germany F J Ger-1 50.13
4 Daria Walendowska Poland F J   47.37
5 Gerrad Sperling Germany M J   43.75


#2 FLY DISTANCE
MEN / ADULT
# Name Country M/F J/A/V Team #2-1 #2-2 max
1 Harald Økern Jensen Norway M A   54.98 53.58 54.98
2 Pavol Konkoľ Slovakia M A SLK 51.22 49.60 51.22
3 Mikael Blomberg Norway M A   50.67 48.99 50.67
4 Dmitri Borovkov Estonia M A EST-I 50.55 49.20 50.55
5 Ranel Kõmmits Estonia M A EST-I 50.43 49.04 50.43
6 Jan Mészáros Slovakia M A SLK 49.94 48.96 49.94
7 Karol Sapigorski Poland M A POL-I 48.16 47.50 48.16
8 Eugen Demin Germany M A Ger-2 47.95 47.83 47.95
9 Piotr Sapigorski Poland M A POL-II 46.76 46.56 46.76
10 Tomasz Košcielniak Poland M A POL-II 45.84 45.63 45.84
11 Torsten Hüter Germany M A Ger-3 44.39 43.95 44.39
12 Oliver Paege Germany M A Ger-1 43.90 43.37 43.90
13 Gustav Kransberg Sweden M A SWE-II 42.84 42.74 42.84
14 Toste Frösell Sweden M A SWE-II 36.74 34.62 36.74
#2 FLY DISTANCE
VETERANS
# Name Country M/F J/A/V Team #2-1 #2-2 max
1 Wlodzimierz Targosz Poland M V POL-I 55.02 53.79 55.02
2 Heinz Oelke Germany M V Ger-2 45.91 42.80 45.91
3 Thorgeir Gustavsen Norway M V   44.00 42.13 44.00
4 Bror-Eric Granfelt Finland M V   43.30 43.25 43.30
5 Ahto Mooses Estonia M V EST-II 41.69 39.80 41.69
6 Gerhard Lay Austria M V   41.50 38.26 41.50
7 Trond Haraldsen Norway M V   36.26 34.52 36.26
8 Allan Lahi Estonia M V EST-II 35.27 35.25 35.27
9 Jürgen Geisler Germany M V Ger-3 33.92 32.91 33.92
#2 FLY DISTANCE
LADIES
# Name Country M/F J/A/V Team #2-1 #2-2 max
1 Sara Tjällden Sweden F A SWE-I 33.10 32.62 33.10
2 Anna-Karin Söderquist Sweden F A SWE-I 32.57 31.21 32.57
#2 FLY DISTANCE
JUNIORS
# Name Country M/F J/A/V Team #2-1 #2-2 max
1 Maciej Witczak Poland M J POL-III 39.68 39.59 39.68
2 Bartosz Stawinski Poland M J POL-III 37.11 35.83 37.11
3 Kristin Zimmermann Germany F J Ger-1 29.99 29.88 29.99
4 Daria Walendowska Poland F J   26.06 24.21 26.06
5 Gerrad Sperling Germany M J   23.18 22.74 23.18


#1: FLY SKISH
MEN / ADULT
# Name Country M/F J/A/V Team #1 Time
1 Gustav Kransberg Sweden M A SWE-II 100 1:15
2 Karol Sapigorski Poland M A POL-I 100 2:40
3 Eugen Demin Germany M A Ger-2 95 1:51
4 Pavol Konkoľ Slovakia M A SLK 95 4:24
5 Ranel Kõmmits Estonia M A EST-I 90 2:15
6 Tomasz Košcielniak Poland M A POL-II 90 2:44
7 Jan Mészáros Slovakia M A SLK 90 3:12
8 Piotr Sapigorski Poland M A POL-II 80 3:34
9 Torsten Hüter Germany M A Ger-3 75 3:01
10 Harald Økern Jensen Norway M A   60 3:26
11 Mikael Blomberg Norway M A   50 2:26
12 Dmitri Borovkov Estonia M A EST-I 50 2:39
13 Oliver Paege Germany M A Ger-1 50 3:02
14 Toste Frösell Sweden M A SWE-II 15 7:30
#1: FLY SKISH
VETERANS
# Name Country M/F J/A/V Team #1 Time
1 Heinz Oelke Germany M V Ger-2 100 2:06
2 Wlodzimierz Targosz Poland M V POL-I 100 2:10
3 Thorgeir Gustavsen Norway M V   90 2:37
4 Gerhard Lay Austria M V   85 2:57
5 Pekka Rantakari Finland M V   75 2:57
6 Allan Lahi Estonia M V EST-II 70 3:53
7 Jürgen Geisler Germany M V Ger-3 65 3:29
8 Trond Haraldsen Norway M V   60 2:46
9 Ahto Mooses Estonia M V EST-II 40 3:19
10 Bror-Eric Granfelt Finland M V   35 3:02
#1: FLY SKISH
LADIES
# Name Country M/F J/A/V Team #1 Time
1 Mona Wamtop Sweden F A   80 4:19
2 Anna-Karin Söderquist Sweden F A SWE-I 60 3:39
3 Sara Tjällden Sweden F A SWE-I 30 4:05
#1: FLY SKISH
JUNIORS
# Name Country M/F J/A/V Team #1 Time
1 Bartosz Stawinski Poland M J POL-III 70 2:47
2 Daria Walendowska Poland F J   70 3:15
3 Kristin Zimmermann Germany F J Ger-1 55 4:04
4 Maciej Witczak Poland M J POL-III 45 2:59
5 Gerrad Sperling Germany M J   15 4:30


#4 Skish 7.5g
MEN / ADULT
# Name Country M/F J/A/V Team #4 Time
1 Gustav Kransberg Sweden M A SWE-II 100 3:40
2 Eugen Demin Germany M A Ger-2 95 2:37
3 Jan Mészáros Slovakia M A SLK 95 4:00
4 Ranel Kõmmits Estonia M A EST-I 90 3:14
5 Piotr Sapigorski Poland M A POL-II 90 3:39
6 Dmitri Borovkov Estonia M A EST-I 90 3:49
7 Pavol Konkoľ Slovakia M A SLK 90 5:23
8 Torsten Hüter Germany M A Ger-3 85 3:40
9 Karol Sapigorski Poland M A POL-I 75 3:07
10 Tomasz Košcielniak Poland M A POL-II 75 3:19
11 Oliver Paege Germany M A Ger-1 50 3:45
12 Filip Pettersson Sweden M A   50 5:12
13 Toste Frösell Sweden M A SWE-II 50 6:05
14 Trond Haraldsen Norway M A   40 5:11
15 Robin Petersson Sweden M A   35 5:26
16 Oskar Andersson Sweden M A   30 6:33
17 Harald Økern Jensen Norway M A   25 4:57
#4 Skish 7.5g
LADIES
# Name Country M/F J/A/V Team #4 Time
1 Mona Wamtop Sweden F A   75 5:10
2 Anna-Karin Söderquist Sweden F A SWE-I 65 3:58
3 Sara Tjällden Sweden F A SWE-I 50 5:10
4 Lina Jönnson Sweden F A   25 7:46
5 Josefin Bergström Sweden F A   20 6:05
#4 Skish 7.5g
VETERANS
# Name Country M/F J/A/V Team #4 Time
1 Gerhard Lay Austria M V   95 3:16
2 Wlodzimierz Targosz Poland M V POL-I 90 3:28
3 Helmut Hochwartner Austria M V   85 3:21
4 Heinz Oelke Germany M V Ger-2 70 3:45
5 Bror-Eric Granfelt Finland M V   70 5:01
6 Ahto Mooses Estonia M V EST-II 70 6:09
7 Jürgen Geisler Germany M V Ger-3 60 4:51
8 Allan Lahi Estonia M V EST-II 50 3:26
9 Aivar Kõmmits Estonia M V   40 4:20
10 Thorgeir Gustavsen Norway M V   30 3:44
11 Pekka Rantakari Finland M V   30 5:02
#4 Skish 7.5g
JUNIORS
# Name Country M/F J/A/V Team #4 Time
1 Bartosz Stawinski Poland M J POL-III 85 2:45
2 Maciej Witczak Poland M J POL-III 80 2:35
3 Daria Walendowska Poland F J   80 3:14
4 Kristin Zimmermann Germany F J Ger-1 50 3:39
5 Gerrad Sperling Germany M J   30 5:37

 #3 ARENBERG
MEN / ADULT
# Name Country M/F J/A/V Team #3 Time
1 Tomasz Košcielniak Poland M A POL-II 96 2:00
2 Jan Mészáros Slovakia M A SLK 96 2:12
3 Gustav Kransberg Sweden M A SWE-II 96 2:19
4 Pavol Konkoľ Slovakia M A SLK 96 3:38
5 Eugen Demin Germany M A   94 1:45
6 Karol Sapigorski Poland M A POL-I 94 1:46
7 Ranel Kõmmits Estonia M A EST-I 86 2:02
8 Piotr Sapigorski Poland M A POL-II 86 2:23
9 Dmitri Borovkov Estonia M A EST-I 82 2:05
10 Jürgen Geisler Germany M A   82 2:52
11 Oliver Paege Germany M A   78 2:10
12 Toste Frösell Sweden M A SWE-II 78 4:57
13 Torsten Hüter Germany M A   76 2:15
14 Harald Økern Jensen Norway M A   76 2:31
15 Trond Haraldsen Norway M A   76 3:30
16 Robin Petersson Sweden M A   72 3:52
17 Filip Pettersson Sweden M A   58 2:50
18 Oskar Andersson Sweden M A   28 3:30
#3 ARENBERG
VETERANS
# Name Country M/F J/A/V Team #3 Time
1 Wlodzimierz Targosz Poland M V POL-I 98 2:20
2 Gerhard Lay Austria M V   86 1:57
3 Allan Lahi Estonia M V EST-II 84 2:03
4 Aivar Kõmmits Estonia M V   84 2:18
5 Helmut Hochwartner Austria M V   82 1:57
6 Bror-Eric Granfelt Finland M V   82 2:33
7 Heinz Oelke Germany M V   80 2:20
8 Thorgeir Gustavsen Norway M V   78 2:43
9 Ahto Mooses Estonia M V EST-II 76 3:08
10 Pekka Rantakari Finland M V   64 2:31
#3 ARENBERG
JUNIORS
# Name Country M/F J/A/V Team #3 Time
1 Maciej Witczak Poland M J POL-III 98 1:31
2 Bartosz Stawinski Poland M J POL-III 92 1:33
3 Daria Walendowska Poland F J   86 2:05
4 Kristin Zimmermann Germany F J   78 2:52
5 Gerrad Sperling Germany M J   42 2:27
#3 ARENBERG
LADIES
# Name Country M/F J/A/V Team #3 Time
1 Mona Wamtop Sweden F A   88 3:40
2 Daria Walendowska Poland F J   86 2:05
3 Sara Tjällden Sweden F A SWE-I 82 4:02
4 Kristin Zimmermann Germany F J   78 2:52
5 Anna-Karin Söderquist Sweden F A SWE-I 78 3:43
6 Lina Jönnson Sweden F A   38 4:20
7 Josefin Bergström Sweden F A   22 3:47



TROUT DISTANCE RESULT

# Name Country M/F J/A/V Trout distance, m
1 Mikael Blomberg Norway M A 34.17
2 Harald Økern Jensen Norway M A 34.15
3 Dmitri Borovkov Estonia M A 33.41
4 Sakari Siipilehto Finland M A 32.57
5 Esa Martikainen Finland M V 32.25
6 Wlodzimierz Targosz Poland M V 32.17
7 Tapani Mikkola Finland M A 31.64
8 Mika Taivainen Finland M V 31.56
9 Ranel Kõmmits Estonia M A 31.04
10 Thorgeir Gustavsen Norway M V 30.63
11 Iiro Ahonen Finland M A 30.23
12 Ants Mardiste Estonia M V 29.23
13 Torsten Hüter Germany M A 28.83
14 Tapani Leppänen Finland M V 27.22
15 Jari Leppä Finland M V 26.80
16 Bror-Eric Granfelt Finland M V 25.95
17 Pekka Rantakari Finland M V 25.87
18 Helmut Hochwartner Austria M V 25.09
19 Birgit Hansson Estonia F A 24.80
20 Heinz Oelke Germany M V 23.23
21 Leea Ylitalo Finland F A 19.65
22 Oliver Paege Germany M A 18.62
23 Jürgen Geisler Germany M A 18.57
24 Gerrad Sperling Germany M J 17.85
25 Gerhard Lay Austria M V 17.50